top of page

סיפורה של ספרייה

הספרייה הביתית הינה אלמנט שבכוחו לחולל חלל כאשר נותנים לה את הכבוד והמקום המגיעים לה. בתחילת כל פרוייקט מגורים יש בי את התקווה שכאשר אשאל את הלקוחות “מה התחביבים שלכם? האם יש לכם אוספים מיוחדים? פריט מסוים שהייתם רוצים לתת לו משקל בעיצוב הבית?” תשובתם תהיה: ”כן הספרייה, עבורנו, היא האלמנט החשוב והמשמעותי בחלל”. ספריה בתפיסתי היא  ה- DNA של דיירי הבית, שכן תכולתה, החומרים מהם היא עשויה ומיקומה, יכולים לספר סיפור על הבעלים שלה.

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

+ הספרייה יכולה להופיע באין סוף אופנים, חומרים, גדלים ומיקומים:

+ חדר קריאה - חדר המוקף מדפים שבמרכזו כורסא או שתיים לקריאה.

+ קיר ספרים מרכזי בסלון - ספריה שמכסה קיר שלם, ולפעמים אף מתפרשת על מספרים חללים, לדוגמא תחילתה בסלון וסופה בפינת האוכל או במטבח.

+ ספריה המשמשת כחיץ- קיר דו כיווני לאחסון ספרים.

+ ספרייה אשר "מטפסת" למספר קומות ומהווה מעין מונומנט, שחודר דרך כל קומות הבית.

+ מידוף במקומות שונים -מתחת למדרגות, סביב פתח הדלת, מידוף המשמש כמעקה ובתוכו אחסון הספרים ועוד. 

+ סיפורה של ספרייה אחת, יחידה ומיוחדת 

הלקוחות: זוג צעיר שהיה זקוק רק הלבשת דירה, (הכוונה לתכנון ריהוט קבוע ונייד, אקססוריז וטקסטיל ללא שבירת קירות ושינויים מבניים של החלל).

בפגישתי הראשונה עמם הצהיר הבעל ” אנחנו לא צריכים טלוויזיה בסלון ולא בחדר שינה, הדבר שהכי חשוב לנו הוא: שיהיה מקום של כבוד לספרים שלנו”. כמה שמחה הציפה את לבי. הגעתי הביתה והתחלתי לחשוב, איך מתכננים ומלבישים דירה שלמה, בתקציב מאוד מאוד מוגבל ובכל זאת נותנים דגש וכבוד לספרים. לאחר שבועיים הגעתי אל הזוג להציג לו את מסקנותיי ותכנוניי לעתיד: הספרייה תמוקם בקיר המרכזי, שלרוב משמש לטלוויזיה ותהיה גבוהה בהרבה מהמקובל. הצגתי סקיצה ראשונית של ספריית פח המדמה קיפולי נייר קלילים, צבועה לבן ומשלבת בתוכה עץ טבעי שמכניס חום ואופי לספריה. השאלה הראשונה שנשאלה: “מדוע לעשות זאת מפח ולא מעץ? או MDF צבוע? מה הפח נותן לנו?” - “את המראה הקליל” עניתי, ”שימוש בפח נותן  לנו יכולת ליצור דפנות דקות מאוד בעובי 5 מ”מ שביכולתן לשאת משקלים גבוהים מאוד”. לאחר מכן הצגתי בהיסוס את המחיר, כשאני מצפה להתנגדויות, אך לשמחתי והפתעתי התגובה הייתה “כן! נלך על זה!”. כשאני יודעת שכל כובד האחריות עליי שכן לזוג אין באמת “וויז’ן“ איך תראה הספרייה וכמו כן רבע מתקציב ההלבשה מושקע בה, עובדה שתקשה עליי להלביש את יתר הדירה ולמצוא את התמהיל המדויק כך שהדירה תראה הומוגנית, אסתטית ומעוצבת, כשכל פריט תומך ומעצים את הפריט שלידו, נגשתי למלאכה. הוצאתי מפרט מדויק לספריית הפח המשלבת עץ ומשתרעת לגובה של שלושה מטרים ורוחב של כמעט שני מטרים, כשכל היחידה תהיה בחתיכה אחת ללא חיבורים, הבעיה הראשונה לא איחרה להגיע, קיבלתי טלפון מהמסגר המודאג- “ליאור, משקל הספרייה יהיה למעלה מ350 קילו רק הפח ללא העץ” הגענו למסקנה שחובה יהיה להביא מנוף להרימה שכן במדרגות לא ניתן יהיה להעלותה הן בשל המשקל והן בשל הגודל. הבעיה השנייה והמרכזית נולדה בפגישה בשטח עם המסגר - "איך נכניס את הספרייה השלמה הביתה?”, בדירה שתי מרפסות - בקומה רביעית על עמודים - מרפסת אחת קרובה למקום היעד של הספרייה אך הגישה אליה סבוכה בעצים ואילו השנייה ריקה מעצים אך הדרך של הספרייה בבית די ארוכה ועליה לעבור בין החדרים. מה עושים? את פתרון המשקל פותרים על ידי בניית חמורים עמידים שיסיעו אותה ברחבי הבית - אך מה לגביי זוויות הסיבוב? לפתרון בעיה זאת נלקח דיקט באורך ורוחב המדמה את הספרייה עמו יצאנו לטייל בדירה. לרוע המזל -לא ניתן היה להעבירו והאופציה של המרפסת הרחוקה ירדה מהפרק. חוזרים לאופציה הראשונה - אך מה עושים עם העצים??? מסתבר שיש מנוף משוכלל הנמצא בשימוש בארץ רק שנתיים, בעל זרוע עם מפרקים המאפשרת לשנות כיוונים. עוד בעיה נפתרה, אפשר להכניס את הספרייה הביתה.

ייצור הספרייה היה מאתגר גם עבור המסגר, שכן היה עליו לעשות ריתוכי פח רבים שלא ייראו, על   הספרייה להיראות כמו קיפול דף עדין ונקי. לכן כל חלקי הספרייה נחתכו במכונת לייזר בה משתמשים לרוב לחיתוך מודלים מיניאטוריים בהם יש צורך בדיוק רב. הריתוכים נעשו בשיטה ייחודית שאינה משאירה סמני ריתוך גסים ושיש לשייפם היטב כך שלא ייראו לאחר הצבע. בשלב הזה הספרייה הייתה בנויה וחיכתה   להיכנס לצביעה- אך שוב בשל גובהה ומשקלה היה צורך לבנות עבורה “מיטה” עליה תונח כדי שאפשר יהיה לצבוע אותה באופן מושלם ומכל הכיוונים. כאן נגמרה עבודת המסגר במסגרייה והספרייה יצאה לדרכה מכפר קאסם לגבעתיים, הרגע של העלאת  הספרייה היה מרגש עבור כל הנוכחים בשטח, כולל הלקוח שלא האמין ללוגיסטיקה שמתרחשת מול עיניו.

+ כמה אדרנלין, כיף וסיפוק! ללקוחות יש ספרייה ייחודית, שתלווה אותם כל חייהם ולי נשארה החוויה שבהפקת "מבצע ספרייה”.  

bottom of page